چه میوه هایی در وعده سحر بخوریم؟

چه میوه هایی در وعده سحر بخوریم؟

در ماه مبارک رمضان میوه هایی مثل طالبی, هندوانه و خربزه را جایگزین آب و چای در وعده سحر کنید

یک دکترای علوم تغذیه کاهش مصرف چای و آب , نمک و غذاهای گوشتی را برای داشتن یک سحری مناسب ضروری دانست و توصیه کرد: برای افزایش طول زمان ماندگاری آب در بدن بهتر است از صیفی جاتی که دارای آب فراوان در ترکیب خود هستند مثل هندوانه, طالبی, گرمک وخربزه در هنگام سحر استفاده کرد.

دکتر علی اکبر سهیلی آزاد در گفت وگو با خبرنگار ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران, با تاکید بر مصرف انواع میوه‌ها و سبزیجات در وعده سحری به روزه داران توصیه کرد: در این وعده به همراه غذای اصلی از سالاد و سبزی خوردن استفاده کنید. به طوری که مخلوط گوجه, خیار, کاهو و هویج یک ترکیب مناسب و سالم در کنار غذا به شمار می رود.

وی اظهار داشت: مصرف غذاهای گوشتی مثل مرغ و ماهی در وعده شام بعد از افطار به عنوان یک منبع خوب پروتئین به روزه داران توصیه می‌شود اما بهتر است در وعده سحری از این نوع غذاها کمتر استفاده شود. پروتئین موجود در مواد گوشتی در حین متابولیسم در بدن به مقدار زیادی اوره و اسید اوریک تولید می‌کند و از آنجا که برای انجام این کار به مقدار زیادی آب لازم است لذا در طول این فرایند بخشی از آب بدن از طریق کلیه به شکل ادرار دفع می شود. بنابراین ضرورت دارد به منظور حفظ آب بدن در طی روزه داری کمتر از غذاهای حاوی گوشت در وعده سحری بهره گرفته شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران به محدود کردن استفاده یا حذف نمک در وعده سحری اشاره کرد و گفت: هرچه نمک بیشتری مصرف کنیم احساس تشنگی تشدید می شود. به طوری که سدیم های اضافی غذا به وسیله کلیه و به شکل ادرار از بدن دفع می شود از این رو ممکن است فرد روزه دار در طول روز دچار احساس تشنگی شود.

وی با اشاره به تقارن ماه مبارک رمضان با فصل تابستان ادامه داد: با توجه به گرمای هوا و طولانی بودن این روزها مقدار زیادی از آب و سدیم بدن از طریق تعریق از دست می رود و این امر موجب احساس تشنگی فرد در روزه داری می شود. باید توجه داشت برای جلوگیری و رفع این مشکل حتما در هنگام سحری از میوه‌های متنوع و پرآب این فصل که منبع بسیار خوبی از آب هستند, استفاده کرد.

دکتر سهیلی آزاد یادآور شد: بهتر است در سحر از مصرف زیاد چای و آب خودداری کرده و میوه ها و صیفی جاتی مثل هندوانه, طالبی, گرمک وخربزه را جایگزین این مایعات کرد زیرا مولکول‌های آب در این نوع میوه‌ها به سایر مواد مغذی وابسته بوده و به تدریج جدا می شود و علاوه بر تامین آب مورد نیاز بدن باعث می شود که فرد روزه‌دار دیرتر احساس تشنگی کند.

این دکترای علوم تغذیه با تاکید بر مصرف غذاهای متنوع که حاوی مواد مغذی مورد نیاز بدن در طول ماه رمضان است, خاطرنشان کرد: نیاز بدن را تا آنجا که بتوان باید از طریق غذاها تامین کرد, مگر اینکه فرد دچار کمبود ویتامین یا املاح معدنی خاصی باشد؛ در غیر این صورت چنانچه روزه دار به رغم استفاده کامل از انواع گروه های غذایی باز هم مبتلا به کمبود موارد یاد شده بود, می تواند بنا بر صلاحدید پزشک از داروهای تقویتی در این ماه استفاده نماید.

مطالب مرتبط

نظر خود را در رابطه با این مطلب بیان کنید