رنگ موهای طبیعی با گیاهان دارویی

  • بازدید:766
  • دسته: ماسک ها
  • به این مطلب امتیاز دهید
    1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
    1
رنگ موهای طبیعی با گیاهان دارویی

همانطور که می دانید رنگ کردن مو با رنگهای شیمیایی به مو آسیب میزند در این مطلب قصد داریم چند رنگ مو طبیعی با گیاهان دارویی را به شما معرفی کنیم با مای هربال همراه باشید.

شما می توانید با استفاده از گیاهان دارویی و ترکیبات طبیعی در خانه رنگ موی مورد نظرتان را درست کنید که باعث تقویت مو نیز میشود.

باتوجه به اینکه که رنگ‏های طبیعی محدود اند و شاید رنگ مورد نظر شما در بین آنها نباشد اما اگر جزء آن دسته از خانم هایی هستید که به تغییر رنگ موی خود علاقه دارید یا می خواهید موهای سفید را بپوشانید بهتر است رنگ های طبیعی را حتما امتحان کنید. شما می توانید برای تقویت مو و کاهش آسیب های وارده از رنگ های طبیعی مثل حنا, سدر, بابونه, چغندر, روناس و… استفاده کنید.

حنا حرف اول را می زند

حنا معروف ترین رنگ طبیعی است که مادربزرگ های تان زیاد از آن استفاده کرده اند. حنا برگ درختچه ای که آن را می کوبند و برای رنگ کردن مو و ناخن از آن استفاده می کنند. اگر فکر می کنید حنا باعث قرمز شدن موهایتان می شود جالب است بدانید ترکیب حنا با مواد دیگر طیف گوناگونی از رنگ های مورد نظر را به وجود می آورد؛ مثلا رنگ مشکی که یکی از رنگ های پرطرفدار است.

اگر می خواهید رنگ مو های تان را با حنا مشکی کنید, دستوهای مختلفی وجود دارد برای آشنایی با این دستورالعمل ها با ما همراه باشید. نکته ای که باید به آن توجه کنید اینست که همیشه پیش از به کار بردن هر یک از روش های ذکر شده, مقداری از مواد را روی پوست خود امتحان کنید و در صورت بروز حساسیت, از به کار بردن آن خودداری کنید.

رنگ موی مشکی با حنا

۴ قاشق غذاخوری حنا را با آب جوش مخلوط کرده و روی سرتان بزنید و بگذارید ۲ ساعت روی سر بماند. سپس ۴ قاشق غذاخوری وسمه (رنگ حنا) را هم خیس کنید تا پس از شست وشوی حنا مورد استفاده قرار گیرد, ۲ ساعت بعد سرتان را با آب ولرم بشویید و پس از خشک کردن موها وسمه را روی آنها بمالید و مانند مرحله اول ۲ ساعت بعد سر را با آب ولرم بشویید.

دستورالعمل دیگر برای استفاده از حنا به این صورت است که ۱ قاشق غذاخوری برگ کنجد, ۱ قاشق غذاخوری سنای مکی و ۱ قاشق غذاخوری حنا را پودر کرده و با یک لیوان آب جوش مخلوط کنید تا به صورت خمیر درآید و بگذارید ۲ ساعت بماند و بعد به آرامی به موها بمالید و اجازه دهید ۲ ساعت روی موها بماند حالا موها را با آب ولرم کاملا آبکشی کنید.

برای موهای تیره ۲ قاشق غذاخوری حنا و ۴ قاشق غذاخوری وسمه را با یک لیوان آب جوش مخلوط کرده و بگذارید ۵ دقیقه بماند سپس ۱ عدد تخم مرغ به آن اضافه کنید. قبل از رنگ کردن, موها را با ۱ قاشق غذاخوری روغن جوانه گندم ماساژ دهید و سپس موهایتان را رنگ کنید. بعد از یک تا دو ساعت موها را با آب ولرم آبکشی کنید.

۵ قاشق حنا و ۱ لیوان سرکه را مخلوط کرده و بگذارید یک ساعت بماند سپس آن را به سر بمالید. یک ساعت صبر کنید, بعد موها را با آب ولرم بشویید.

 

دستورالعمل دیگر رنگ موی طبیعی با گیاهان دارویی که از حنا در آن استفاده می شود به اینصورت است که ۴ قاشق غذاخوری حنا را با نصف لیوان آب جوش مخلوط کنید و به مو بمالید. بعد از دو ساعت موها را با آب ولرم آبکشی کنید. بلافاصله ۴ قاشق غذاخوری وسمه و ۱ قاشق مرباخوری سریش را با ماست مخلوط کرده و به مو بمالید و بگذارید ۲ ساعت دیگر بماند سپس موها را با آب ولرم بشویید.

خوب است بدانید اگر چندین بار موهای تان را با جوشانده پوست گردو ماساژ دهید و بشوئید, مشکی می شود.

 رنگ کردن موهای سفید

 

اگر چند تار موی سفید دارید, می توانید با رنگ موی طبیعی از شر سفیدی مو ها خلاص شوید کافیست ۴ قاشق غذاخوری تنباکو را با ۲ لیوان آب روی حرارت بگذارید و به مدت نیم ساعت بجوشانید و صبر کنید تا خنک شود, بعد موها را با محلول ماساژ دهید.

۲ قاشق غذاخوری پودر گل شقایق, ۲ قاشق غذاخوری پودر پوست گردو را با یک لیوان آب مخلوط کرده و پس از دو ساعت رنگ موی طبیعی را به آرامی به موها بمالید. دو ساعت صبر کنید و بعد موها را با آب ولرم آبکشی کنید.

روش دیگر استفاده از رنگ مو طبیعی با گیاهان دارویی استفاده از رزماری است این گیاه  که نام دیگر آن اکلیل کوهی است درمان طبیعی حفظ رنگ طبیعی مو است و برای چربی مو نیز مفید است. ۴/۱ فنجان رزماری خشک را به مدت ۱۰ دقیقه در دو فنجان آب بجوشانید.  بعد آن را از صافی رد کرده و آب رزماری را روی سرتان بریزید و اجازه دهید شب تا صبح روی سرتان بماند. اگر موهای سفید سرتان زیاد است, از این محلول برای مدت طولانی تری استفاده کنید. کم کم موهای سفید شما رنگ تیره تری به خود می گیرد.

 

 رنگ موی قهوه ای روشن با مواد طبیعی

اگر می خواهید موهایتان را به قهوه ای روشن تغییر دهید می توانید به روشی طبیعی و با استفاده از گیاهان دارویی اینکار را در منزل انجام دهید در این قسمت چند دستورالعمل رنگ موی قهوه ای روشن را می خوانید.

۷۰ گرم ریشه ریواس را به مدت ۱۰ دقیقه بجوشانید. بگذارید ۲۴ ساعت بماند و سپس جوشانده را صاف کنید و با ۴ قاشق کایولین, ۱ عدد تخم مرغ و ۴ قاشق سرکه سیب مخلوط کنید سپس آن را روی سر بمالید و پس از یک ساعت آبکشی کنید.

۱ قاشق غذاخوری قهوه, ۲ قاشق غذاخوری بابونه و ۲ قاشق چایخوری روناس را پودر کرده و با یک لیوان آب جوش مخلوط کنید تا حالت خمیری شود اجازه دهید چهار ساعت بماند و سپس خمیر را به آرامی به موها بمالید. یک ساعت صبر کنید و بعد موها را با آب ولرم آبکشی کنید.

۲ قاشق غذاخوری پوست گردو, ۱ قاشق چای خوری پودر زاج, ۲ قاشق غذاخوری عرق بهارنارنج و ۲ عدد زرده تخم مرغ را با هم مخلوط کرده و به موها بمالید. یک ساعت صبر کنید و بعد موها را با آب ولرم آبکشی کنید.

۲ قاشق غذاخوری گل بابونه, ۱ قاشق غذاخوری چایخوری و ۱ قاشق غذاخوری وسمه را با دو لیوان آب روی حرارت ملایم بگذارید تا بجوشد. پس از سرد شدن ۱ عدد زرده تخم مرغ را به آن اضافه کرده و خمیر را به موها بمالید. سه ساعت بعد موها را آبکشی کنید.

 

روش دیگر برای رنگ موی طبیعی استفاده از پوست گردوی تازه است برای این منظور می توانید پوست گردوی سبز تازه را بکوبید و با چهار لیوان آب روی حرارت بگذارید تا نصف آن بخار شود. سپس بگذارید تا سرد شود حالا آن را به موهای خود بمالید و بعد از نیم ساعت موهای تان را بشویید.

 

۲۰ گرم حنا, ۳۰ گرم پودر برگ کنجد, ۲۰ گرم پودر بابونه و ۲ عدد زرده تخم مرغ را با یک لیوان آب جوش مخلوط کرده و اجازه دهید ۴ ساعت بماند . بعد مواد را به مو بمالید و بعد از چند ساعت موهایتان را آبکشی کنید.

۳ قاشق غذاخوری قهوه, ۲ قاشق غذاخوری پودر پوست گردو, ۲ قاشق غذاخوری حنا و ۱ قاشق غذاخوری وسمه را مخلوط کرده و به مو بمالید. بعد از دو ساعت موهای تان را آبکشی کنید.

 

۲ قاشق غذاخوری حنا, ۳ قاشق غذاخوری قهوه, ۲ قاشق غذاخوری پودر کاکائو و ۱ قاشق غذاخوری وسمه را با مقداری آب مخلوط کنید تا خمیر شود حالا روی سر بمالید. اجازه دهید دو ساعت بماند و بعد آن را بشویید.

 

۳۰ گرم بابونه را در آب بجوشانید و همراه ۱۵ گرم حنا (یا روناس), ۳۰ گرم قهوه و ۲۰ گرم اقطی مخلوط و به موهای خود بمالید. بعد از دو ساعت آن را بشویید.

توجه کنید که برای تاثیرپذیری رنگ‏های طبیعی زمان بیشتری نسبت به رنگ شیمیایی باید اختصاص دهید.

 

رنگ موی طبیعی قهوه ای تیره

 

اگر می خواهید رنگ موی طبیعی قهوه ای تیره داشته باشید از دستورالعمل های زیر استفاده کنید.

۱ قاشق چای خوری چای را در ۲۰۰ میلی لیتر آب بجوشانید تا مقدار آن به نصف برسد حالا چای را صاف کنید, ۱ فنجان پودر حنا, ۱ قاشق چای خوری پودر انگور خشک شده و ۲ قاشق چای خوری روغن نارگیل (یا زیتون) را با هم مخلوط کنید و در ظرف آهنی بگذارید تا یک شب بماند. صبح مقداری پودر گل میخک به آن اضافه کرده و به موی سر خود بمالید و بعد یک یا دو ساعت آن را بشویید.

پودر پوست گردو, پودر زاج, پودر حنا, زرده تخم مرغ و آب را مخلوط کنید تا حالت خمیری شکل پیدا کند. خمیر را روی موها بمالید و بعد از ۴۰ دقیقه آن را آبکشی کنید.

 

آب ۲ عدد لیموترش, ۱ قاشق غذاخوری حنا, ۱ قاشق غذاخوری پودر قهوه و ۱ لیوان آب جوش را مخلوط و روی حرارت ملایم بگذارید تا به مدت پنج دقیقه بجوشد تا حالت خمیر نرم به خود بگیرد. سپس مواد را از روی حرارت بردارید و بعد از نیم ساعت یک عدد زرده تخم مرغ به آن اضافه کنید. قبل از استفاده موهای خود را با ۱ قاشق غذاخوری روغن جوانه گندم ماساژ داده و بعد مواد را به آن بمالید. یک ساعت و نیم صبر کنید و بعد موها را با آب ولرم آبکشی کنید. اگر چند بار این عمل را تکرار کنید رنگ آن خیلی روشن می شود.

رنگ موی سرخ جذاب

اگر از طرفداران رنگ موی سرخ هستید می توانید با روش گفته شده موهایتان را بصوزت طبیعی رنگ کنید

حنا را با آب یا عرق بهارنارنج خمیر کنید بگذارید چند ساعت بماند سپس کمی آب به آن اضافه کنید و به موها بمالید. این خمیر هرچه بیشتر روی سر بماند رنگ بیشتری خواهد داشت و پررنگ تر خواهد شد. اگر مقداری آب اکسیژنه به خمیر حنا اضافه کنید, موها را به رنگ آتشین و پرتلالو درمی آورد.

دستور دیگر برای داشتن موهای سرخ جذاب استفاده از گیاه اقطی سرخ است کافیست اقطی سرخ (نام گیاه) را با آب مخلوط کرده و به موهای خود بمالید.

حنا را با آب اکسیژنه مخلوط کرده و به صورت متناوب به موها بمالید تا موهای تان قرمز شود.

 

رنگ موی قهوه ای بلوطی

 

برای داشتن رنگ موی قهوه ای بلوطی می توانید پودر حنا را با آب اکسیژنه و قهوه مخلوط کرده و به موهای خود بمالید. دو ساعت بعد رنگ را با آب ولرم شست وشو دهید.

 

رنگ موی طلایی

 

اگر می خواهید رنگ موی طلایی داشته باشید می توانید این با استفاه از گیاهان دارویی و به روش طبیعی در منزل این کار را انجام دهید برای رنگ موی طبیعی طلایی به یکی از روشهای زیر عمل کنید.

۵ قاشق غذاخوری گل بابونه و ۵ قاشق غذاخوری گل ریواس را با ۳ لیوان آب روی حرارت ملایم بگذارید تا بجوشد اجازه دهید بمدت ۲۰ دقیقه بماند سپس آن را صاف کرده و پس از خنک شدن روی موهای خود ماساژ دهید. ماساژ این عصاره بر موهای سفید و بی رنگ باعث طلایی شدن موها می شود.

۵ قاشق غذاخوری پودر بابونه را با ۱ لیوان آب مخلوط کرده و روی حرات بگذارید تا به مدت ۵ دقیقه بجوشد, بعد از سرد شدن ۱ قاشق غذاخوری صابون به آن اضافه کنید طوری که در آن حل شود. برای استفاده زا این رنگ ابتدا سر را صابون زده, بدون اینکه سرتان را آبکشی کنید مخلوط را روی سر ماساژ دهید و بعد از یک ساعت موها را با آب ولرم کاملا آبکشی کنید.

 

یک چغندر را رنده کنید و در ۱ فنجان آب بریزید و روی حرارت بگذارید تا بجوشد سپس با نصف قاشق چای خوری کاتا( گیاهی هندی ) مخلوط کنید و محلول را صاف کنید سپس آن را با یک فنجان حنا مخلوط کنید. بعد ۱ قاشق چای خوری پودر قهوه به آن اضافه کنید و داخل ظرف فلزی بریزید و بگذارید یک شب بماند. صبح نصف پیمانه کشک به آن اضافه کرده و به موهای خود بمالید و بگذارید دو تا سه ساعت روی سر بماند و بعد بشویید.

 

دستور دیگر برای رنگ موی طبیعی به این صورت است که بابونه, قهوه, آبلیمو, سرکه و زعفران را به یک اندازه با هم مخلوط کنید و به موهای خود بمالید و پس از دو ساعت بشویید.

 

 

رنگ موی شرابی

برای داشتن رنگ موی شرابی می توانید به دو روش با کمک گیاهان دارویی رنگ موی طبیعی شرابی داشته باشید.

یک عدد چغندر متوسط را در مقداری آب بجوشانید و با ۶ قاشق حنا مخلوط کنید و روی موهای تان بزنید و بگذارید یک ساعت بماند سپس بشویید.

۲ قاشق غذاخوری حنا, ۱ قاشق غذاخوری رنگ حنا, ۳ قاشق غذاخوری روناس, ۲ قاشق غذاخوری گل ریواس را با آب لبو قرمز مخلوط کرده و روی مو ها بمالید و بعد از دو ساعت بشویید.

 

۳۰۰  سی سی دمکرده بابونه و ۱ قاشق سرکه یا آبلیمو را با ۶ قاشق غذاخوری حنا مخلوط کرده و بمدت یک ساعت روی موها بگذارید و سپس آبکشی کنید.

 

۵ قاشق غذاخوری روناس را با یک لیوان آب جوش به مدت ۲۰ دقیقه بجوشانید, پس از سرد شدن آن را صاف کنید و نصف آن را به موهای تان بمالید, بعد نیم ساعت باقیمانده مواد را به موها زده و یک ساعت صبر کرده و بعد با آب ولرم آبکشی کنید.

 

۶ قاشق غذاخوری حنا, آب شلغم که قبلا دم کشیده و خنک شده و ۲ قاشق غذاخوری قهوه و ۲ قاشق غذاخوری سرکه را مخلوط کنید و به مدت دو ساعت روی سر بگذارید.

 

رنگ موی مسی

برای رنگ موی مسی با گیاهان دارویی به مواد زیر نیاز داریم

۴ قاشق غذاخوری گل ریواس, ۴ قاشق غذاخوری گل بابونه, ۴ قاشق غذاخوری حنا و ۳ لیوان آب را با هم مخلوط کرده و روی حرات بگذارید و بجوشانید سپس محلول را صاف کنید و موها را با آن ماساژ دهید و بعد از دو ساعت بشویید.

 

حنا, وسمه, روناس, آب آلبالو, قهوه و پوست پیاز قرمز را مخلوط کنید و به موهای خود بمالید و بعد از دو ساعت آبکشی کنید.

قرمز متمایل به طلایی

 

برای رنگ قرمز متمایل به طلایی کافیست ۲۱۱ گرم پودر حنا و دو پیمانه آب لیمو را در ظرف غیرفلزی مخلوط کرده و اجازه دهید  مواد به مدت چهار تا شش ساعت بماند تا کمی غلیظ شود. سپس آن را روی سر بمالید و با پلاستیک سرتان را بپوشانید پس از دو تا سه ساعت, موهای خود را بشویید.

حنا, برگ و تخم چغندر وگلبرگ شقایق هم موهای شما را سرخ می کند.

 

 آیا زنان باردار می توانند از رنگ های طبیعی استفاده کنند؟

 

در رابطه با استفاده از رنگ های طبیعی دکتر عباسیان, متخصص طب سنتی توصیه می کند:«برای استفاده از رنگ ها, مزاج خود را بشناسید, به عنوان مثال اگر گرم مزاج هستید از گیاهان با طبیعت گرم که استفاده از آنها در شما حساسیت ایجاد می کند, زیاد و و بطور مداوم استفاده نکنید. رنگ های طبیعی برای خانم های باردار هم اگر بریدگی یا زخم نداشته باشند, مشکلی ایجاد نمی کند.اما در حالت کلی بهتر است خوردنی ها و مالیدنی هایی از این دست, به علت نامشخص بودن واکنش آن در بدن خانم باردار و جنین, در این مقطع زیاد و مکرر استفاده نشود.»

استفاده از رنگ های طبیعی سخت تر از رنگ های شیمیایی است زیرا وقت و حوصله بیشتری می طلبد اما همانطور که میدانید استفاده مکرر از رنگ های شیمیایی نه تنها به ریشه مو آسیب وارد می کند بلکه ممکن است مقادیری از مواد از طریق پوست جذب بدن شود.

براساس شواهد تازه محققان مشخص شده که استفاده مرتب از رنگ مو در ابتلا به بعضی بیماری های پوستی و حتی سرطان نقش دارد. همچنین براساس مطالعات و آزمایش های دانشمندان  که روی حیوانات انجام دادند, متوجه شدند دفعات رنگ کردن مو با رنگ های شیمیایی موجب ناقص الخلقه شدن نوزاد حیوانات می شود. از اینرو به خانم ها توصیه می شود در سه ماهه اول بارداری از رنگ های شیمیایی استفاده نکنند.

چند نکته ی مهم

چند نکته که باید در زمان رنگ کردن مو به آن توجه کنید عبارتند از:

توجه داشته باشید کیفیت, تازگی گیاه, میزان مواد, نحوه ترکیب مواد, جنس و رنگ موی هر شخص, زمان ماندن مخلوط روی مو و. . . طیف رنگی متفاوتی را در افراد مختلف ایجاد می کند.

قبل از اینکه موهایتان را کامل رنگ کنید ابتدا بخش کوچکی از موها را رنگ کرده تا رنگ به دست آمده روی موی خود را ببینید و سپس کل موی خود را رنگ کنید.

در صورتیکه رنگ به دست آمده دلخواه شما نبود می توانید چندین بار این کار را تکرار کنید. رنگ های تیره با تکرار, تیره تر و رنگ های روشن روشن تر می شود.

مدت دقیق نگهداشتن رنگ روی مو بسیار مشکل است زیرا به خصوصیات مو و رنگ موی شما بستگی دارد.

برای لدست آوردن نتیجه بهتری از رنگ کردن موها, بهتر است شرایط دمایی محیط, نزدیک به دمای بدن یعنی ۳۷ درجه سانتی گراد باشد.

خوب است بدانید رنگ های شیمیایی به سختی روی رنگ های گیاهی می نشیند ولی رنگ های گیاهی به راحتی روی موهای دکلره شده و رنگ شده نتیجه می دهد.

در صورتیکه دارای موهای شکننده و خشک هستید, زمان استفاده از حنا, زرده تخم مرغ یا روغن زیتون به ترکیب رنگ تان اضافه کنید

 

مهمترین نکته ای که باید در نظر داشته باشید اینست که قبل از رنگ کردن کل موها, حتما قسمتی از مواد رنگ را بر روی پوست خود امتحان کنید. در صورت بروز حساسیت, قرمزی یا دانه زدن از رنگ کردن موی تان با آن مواد خودداری کنید زیرا مواد طبیعی هم ترکیباتی دارند که امکان دارد برای افراد متفاوت, واکنش های گوناگونی داشته باشد.

مطالب مرتبط

نظر خود را در رابطه با این مطلب بیان کنید