دمنوش اسطوخودوس

طرزتهیه دمنوش اسطوخودوس ، خواص دمنوش

اسطوخودوس یا لاوندر یکی از گیاهان دارویی مفید است که در طب سنتی به خواص آن بسیار اشاره شده در مطالب قبلی سایت مای هربال خواص درمانی اسطوخودوس شرح داده شده است .

در این مطلب قصد دارم شما را با دمنوش اسطوخودوس و فواید این گیاه دارویی ارزشمند اشنا کنم و طرزتهیه چای این گیاه را به ما اموزش دهم امیدوارم این مطلب مفید واقع شود.

مصرف چای این گیاه باعث تقویت عملکرد دستگاه عصبی می شود و در رفع بسیاری از اختلالات اعم از اسپاسم‌های عضلانی, ضعف عمومی و بی‌خوابی موثر است بطوریکه درمانگران طب سنتی ایران و کشورهای چین و هند نوشیدن دمنوش اسطوخودوس را توصیه می کنند.

در ادامه طرز تهیه چای گیاهی و خواص ان را مطالعه خواهید کرد.

طرزتهیه دمنوش اسطوخودوس

یکی از گیاهان دارویی که می توانید در طرزتهیه دمنوش اسطوخودوس استفاده نمایید نعناع است که خاصیت آرامبخشی این نوشیدنی مفید را بیشتر می کند. برای درست کردن این نوشیدنی  به  ۲ لیوان آب جوش , ۲ قاشق چای خوری گلبرگ های خشک شده یا تازه اسطوخودوس و نصف پیمانه برگ های تازه نعناع نیاز داریم .

حالا لازم است گلبرگ های این گیاه را همراه با برگ های نعناع به آب جوش اضافه کنید و به مدت ۱۵ دقیقه روی حرارت بگذارید تا دم بکشد بعد دمنوش اسطوخودوس را صاف کنید و در صورت تمایل در زمان مصرف ۱ قاشق چای خوری عسل به آن اضافه کنید . نوش جان

خواص دمنوش اسطوخودوس

حال که با طرزتهیه دمنوش اسطوخودوس آشنا شدید پس در نوشیدن آن غفلت نکنید تا بدنی سالم همراه با آرامش را به خود هدیه دهید.

اگر می خواهید با خواص چای گیاهی لاوندر آشنا شوید با مای هربال سایت مرجع گیاهان دارویی همراه باشید.

مطالعات نشان داده که لاوندر سرعت فعالیت دستگاه عصبی را پایین می آورد در نتیجه آرامش را به ارمغان می آورد هم چنین در رفع اضطراب , بی خوابی و افسردگی نیز کمک خواهد کرد. عطر این گیاه نیز خاصیت آرامبخشی دارد به طوریکه با درست کردن دمنوش اسطوخودوس عطر آن فضا را پر خواهد کرد و باعث آرامش می شود.

 

گیاه دارویی لاوندر علاوه بر خاصیت آرامبخشی در درمان مشکلات گوارشی اعم از معده و سوء هاضمه نیز موثر است و گوارش را نیز آسان می کند روغن این گیاه نیز میزان درد ناشی از تزریق زیرجلدی را کم می کند هم چنین ماساژ روغن اسطوخودوس باعث آرامش عضلات صاف روده می شود و از ایجاد زخم معده پیشگیری می کند.

از دیگر خواص دمنوش اسطوخودوس می توان به رفع بی خوابی اشاره کرد با نوشیدن آن ۱ ساعت قبل از خواب می توانید به راحتی به خواب بروید.

نوشیدن چای یا جوشانده برگ های این گیاه باعث کاهش التهاب و تورم دستگاه تنفسی می شود همچنین باعث درمان سرفه نیز می‌شود.

نکات مصرف دمنوش اسطوخودوس

دمنوش اسطوخودوس بی خطر است و عوارض خاصی ندارد اما در صورت مصرف بیش از اندازه و یا مصرف همزمان با ذاروهای خواب آور , ضدافسردگی و آرامبخش ممکن است باعث بروز مشکل شود در صورتیکه با مصرف دمنوش این گیاه علایمی همچون لرزش یا گرفتگی گلو داشتید مصرف این نوشیدنی را قطع کنید.

مطالب مرتبط

نظر خود را در رابطه با این مطلب بیان کنید