درمان کم خونی با گیاه گزنه

درمان کم خونی با گیاه گزنه

کم خونی بیماری نیست نشانه ای از بیماریست که بیشتر در خانم ها شایع است و دلایل مختلفی باعث بروز این نشانه در فرد می شود

در مطالب قبلی myherbal.ir مقاله ای در رابطه با درمان کم خونی با گیاهان دارویی قرار داده شده است . در این مطلب قصد داریم شما را با گیاه گزنه و تاثیر مفید آن برای این منظور آشنا کنیم با ما همراه باشید.

یکی از مزایای بارز این گیاه دارویی اینست که همزمان سرشار از آهن و ویتامین C  است. بر خلاف عدس که آهن دارد اما فاقد ویتامین C است.

در صورتیکه دچار کم خونی هستید می توانید از طریق طب سنتی و گیاه گزنه آهن موردنیاز بدن را دریافت کنید.

از جمله علائم آنمی (کم خونی) می توان به خستگی زیاد , کاهش تمرکز , ضعیف شدن مو و ناخن , ضعف بدنی و .. اشاره کرد دیگر علائم را می توانید در مطلب درمان کم خونی یا فقرآهن در طب سنتی بخوانید.

نحوه مصرف گزنه برای درمان کم خونی

در این قسمت به نحوه مصرف گزنه برای درمان کم خونی میپردازیم که روشی طبیعی و گیاهی و موثر است برای این منظور می‌توانید به مدت چند هفته روزانه برگ تازه‌ گیاه گزنه را به صورت دمنوش مصرف کنید.

برای درست کردن دم نوش گزنه کافیست برگ‌های تازه یا خشک آن را در آب جوش بریزید و اجازه دهید ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بماند تا دم بکشد. همچنین می‌توانید از پودر این گیاه نیز استفاده کنید.

لازم به ذکر است کپسول‌های گزنه نیز درعطاری‌ها و داروخانه‌ها وجود دارد که می‌توانید از آن استفاده کنید.

در درمان کم خونی و دیگر بیماری ها از گیاهان دارویی غافل نشوید.

کم‌خونی و علت آن

معمولاً کم خونی به دلیل فقدان آهن در بدن بروز می یابد و کمبود آهن نیز به دلیل عدم دریافت آن از طریق مصرف مواد غذایی مناسب ناشی می‌شود. برای پیشگیری از کمبود این ماده معدنی مهم لازم است که مصرف غذاهای سرشار از آن را در رژیم غذایی خود قرار دهید و لازم است بدانید که تشخیص این مسئله حتما زیرنظر پزشک انجام شود.

کم خونی در دو شکل جزئی و جدی بروز می یابد که در شکل جزیی خطر کمتری دارد اما تبدیل به یک امر رایج شده ‌است. در این نوع از کم خونی احساس خستگی و کاهش تمرکز در فرد بروز می کند که می توان با مصرف مواد غذایی سرشار از آهن اقدام به درمان کرد در صورت عدم درمان در این مرحله کم خونی شدت می یابد و وارد مرحله جدی و خطرناک می شود.

 

چه کسانی بیشتر در معرض کم خونی هستند؟

 

خانم ها به دلیل عادت ماهانه بیشتر در معرض کم خونی هستند و آهن بیشتری از دست می دهند که لازم است بیشتر مواد غذایی سرشار از آهن اعم از عدس , گزنه و … را مصرف نمایند.

نوجوانان , خانم های باردار , زنان شیرده و خانم هایی که در آستانه یائسگی هستند نیز بیشتر در معرض کمبود آهن هستند .

تشخیص این عارضه توسط آزمایش خون انجام می شود اما در صورت داشتن هرکدام از علل ذکر شده لازم است به پزشک مراجعه کنید.

مطالب مرتبط

نظر خود را در رابطه با این مطلب بیان کنید