درمان سریع تبخال با گیاهان دارویی

درمان سریع تبخال با گیاهان دارویی

تبخال بیماری ویروسی است که عامل بروز آن ویروسی به نام هرپس سیمپلکس است که ویروس نوع یک باعث بروز تبخال در صورت , لب , چشم می شود و نوع دو آن باعث عفونت , آلات تناسلی می شود.

این نوع بیماری درمان قطعی ندارد و در صورت وارد شدن  ویروس ذکر شده به بدن تا آخر عمر در بدن فرد باقی می ماند و در زمانی که سیستم دفاعی بدن ضعیف می شود بروز می کند.

در این مطلب دلایل بروز تبخال و درمان سریع تبخال با گیاهان دارویی را برای شما عزیزان ذکر می کنیم امیدوارم که این مطلب مفید واقع شود با نظرات خود ما را از کیفیت مطالب آگاه نمایید.

 

دلایل بروز تبخال چیست؟

 

در صورت تماس ویروس HSV با بافت اسیب پذیر دهان تبخال بوجود می آید این ویروس همانطور که ذکر شد از بدن خارج نمی شود و از دهان به سیستم عصبی مرکزی رفته و آنجا می ماند و با فعال شدن آن این عارضه به صورت تاول های ریز در اطراف لب ظاهر می شود.

دلایل بروز تبخال را می توان به عوامل زیر طبقه بندی کرد که عبارتند از :

 • استرس و اضطراب
 • قاعدگی زنان
 • آفتاب سوختگی
 • تب
 • در معرض آفتاب بودن
 • کم آبی بدن
 • تاتو لب
 • ناراحتی زیاد
 • جراحی عصب یا دندان ها

 

روشهای طبیعی درمان تبخال

حالا که با دلایل بروز تب خال آشنا شدید در صورت بروز این عارضه می توانید با روشهای طبیعی و سریع با گیاهان دارویی که در ادامه معرفی خواهیم کرد تبخال را درمان کنید.

گیاه دارویی گل همیشه بهار

 

گل همیشه بهار یکی از گیاهان دارویی است که برای درمان تبخال به ویژه تبخال دهانی مورد استفاده قرار می گیرد و بسیار مفید می باشد. عصاره این گیاه باعث کنترل و از بین رفتن ویروس ها می شود با شست و شوی تبخال با این عصاره روند درمان تسریع می یابد.

علاوه بر آن خاصیت ضدویروسی این گیاه باعث کاهش درد و سوزش تبخال نیز می شود برای تهیه عصاره گل همیشه بهار کافیست ۳ قاشق از گیاه خشک شده همیشه بهار همراه  ۲ لیوان آب در ظرفی بریزید و بگذارید تا بجوشد تا حدی که ۱ لیوان از عصاره باقی بماند و بعد با پنبه آغشته به عصاره خانگی همیشه بهار تبخال را شست وشو دهید خیلی زود تاثیر آن را در درمان تبخال خواهید دید.

روغن چای و درمان تبخال

یکی دیگر از روشهای سریع تبخال با گیاهان دارویی استفاده از روغن چای است که  تأثیر زیادی در پیشگیری از انتقال تبخال به سایر قسمت های عضو درگیر از قبیل لب و داخل دهان دارد.

برای این منظور کافیست روزی ۲ مرتبه پنبه ای تمیز را آغشته به روغن چای کنید و روی تب خال خود  بگذارید.

این روغن باعث تحریک سیستم ایمنی بدن و افزایش توان آن برای مقابله با ویروس تبخال می شود و تأثیر فوق العاده ای در از بین رفتن تبخال خواهد داشت.

درمان تبخال با سیر

سیر از دیگر گیاهان دارویی موثر در درمان تبخال است که تاثیر شگفت اوری دارد شما می توانید با قرار دادن سیر روی تب خال به مدت ۱۰ دقیقه این عارضه را درمان کنید.

کافیست ۱ حبه سیر را ۲ قسمت کنید  و به مدت ۱۰ دقیقه روی تب خال بگذارید این کار را روز چند مرتبه تکرار کنید.

به این ترتیب روند گسترش بیماری به سرعت کاهش می یابد و به اصطلاح خشک می شود. بعد از ۲ الی ۳ روز تأثیر فوق العاده سیر را مشاهده خواهید کرد.

درمان تبخال با سیر

روغن اسطوخودوس و تاثیر آن در درمان تبخال

اسطوخودوس از جمله گیاهان دارویی مفیدی است که دارای خواص درمانی بسیاری می باشد در مطالب قبلی مای هربال در رابطه با خواص این گیاه و طرزتهیه دمنوش آن صحبت کرده ایم .

یکی از خواص روغن اسطوخودوس درمان تبخال است.  شست و شو تبخال با این روغن به مدت یک هفته باعث از بین رفتن تبخالتان می شود.

عصاره ریشه گیاه جعفری و درمان تبخال

عصاره ریشه جعفری از دیگر روشهای درمان سریع تبخال بشمار می رود بر اساس پژوهش گروهی از پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی اراک با بررسی اثر ضد ویروسی عصاره ریشه جعفری مکزیکی بر ضد ویروس تبخال انسانی نوع یک و دو به این نتیجه رسیدند که عصاره ریشه این گیاه از تکثیر ویروس تبخال جلوگیری می کند .

این بررسی نشان می دهد که این گیاه , ویروس تبخال نوع ۲ را بهتر از نوع ۱ از بین می برد .

درمان تبخال با لبنیات

اگر صورت تان تبخال زده برای درمان آن, مصرف لبنیات و سیب زمینی را به دلیل دارا بودن لیزین افزایش دهید و از خوردن موادی اعم از شکلات, کاکائو, غلات, بادام زمینی و ژله خودداری کنید.

 

روشهای دیگر درمان تبخال

 

 • کمپرس یخ به کاهش التهاب و ورم تب خال کمک کند, اما قرار گرفتن در معرض باد و آفتاب بهبودی تب خال را به تأخیر می اندازد.

 

 • کرم ضد ویروس آسیکلوویر نیز در درمان تبخال موثر است برای استفاده از آن کافیست هر ۶ ساعت یکبار به کمک گوش پا کن لایه نازکی از کرم را روی تب خال بگذارید استفاده از کرم ضد ویروس آسیکلوویر دوره تبخال را کوتاه نمی کند اما ریزش ویروس را افزایش می دهد و در بهبود آن موثر است.
مطالب مرتبط

نظر خود را در رابطه با این مطلب بیان کنید