درمان افسردگی با گیاهان دارویی

درمان افسردگی با گیاهان دارویی

افسردگی نوعی بیماری روانی است که در فرد احساس غم و ناراحتی را تشدید می کند و باعث می شود فرد احساس پوچی و بی ارزشی کند و تمایل به انجام هیچ کاری نداشته باشد. برخی از علایم افسردگی  که متداول هستند را می توان به  صورت زیر بیان کرد لازم به ذکر است علایم این بیماری در افراد مختلف متفاوت است .

  • خستگی و کاهش انرژی
  • احساس گناه , درماندگی و بی ارزشی
  • از دست دادن تمرکز و عدم یادآوری جزئیات و اشکال در تصمیم گیری
  • بیقراری و ناآرامی
  • کاهش اشتها و یا پرخوری عصبی
  • کاهش میل جنسی
  • گریه کردن بدون دلیل

یکی از روشهای درمان افسردگی استفاده از گیاهان دارویی است که می تواند در کاهش و حتی درمان این بیماری نقش موثری داشته باشد.

درمان افسردگی با گل راعی

همانطور که در ابتدا به تعریف افسردگی پرداختیم این بیماری احساس غم و اندوه را در فرد تشدید می کند و علاقه به زندگی و لذت انجام کارها را در فرد از بین میبرد یکی از گیاهان دارویی که در درمان افسردگی  های خفیف موثر است گل راعی است نام های دیگر این گل عبارتند از هوفاریقون , گل هزار چشم و علف چای .

درمان افسردگی با گل راعی

از انجاییکه گل راعی خاصیت ضدافسردگی دارد با استفاده آن به بانشاط تر شدن و شاداب شدن خود کمک شایانی می کنید . هم چنین اگر در اطراف خود دوستان و آشنایانی دارید که از افسردگی خفیف رنج می برند می توانید مصرف گل راعی را برای درمان افسردگی پیشنهاد کنید.

برای درمان افسردگی با گل راعی می توانید این گیاه دارویی را به شکل دم کرده استفاده کنید به این صورت که ۲ الی ۴ گرم از گل خشک آن را در ۲ لیوان آب جوش بریزید و به مدت ۲۰ دقیقه اجازه دهید دم بکشد و روزانه ۳ فنجان میل کنید تا از خواص ضدافسردگی این گیاه بهره مند شوید و زندگی را زیباتر ببینید .

درمان افسردگی با گل راعی طبق پژوهش هایی که محققان انجام داده اند تاثیر مشابه داروهای ضدافسردگی را دارد با این تفاوت که دیگر با استفاده از گیاه دارویی راعی عوارض داروهای شیمیایی را نخواهید داشت.
گل راعی را می توانید به شکل دم کرده مصرف کنید شکل های دیگر این گیاه به صورت قرص , کپسول , قطره و تنتور نیز در بازار است که لازم است با مشورت پزشک مصرف شود .

 

توجه کنید در درمان افسردگی با گل راعی نباید به صورت طولانی مدت از این گیاه استفاده نمایید.

موارد منع مصرف گل راعی

 

از آنجاییکه گیاهان دارویی تاثیرات بسزایی در درمان بیماری ها دارند اما لازم است به میزان مناسب و متناسب با نوع بیماری و سن و سال افراد مصرف شوند در این قسمت به شرح موارد منع مصرف گل راعی می پردازیم.

گل راعی را فقط افراد بزرگسال مصرف نمایند هم چنین این گیاه دارویی را نباید بیشتر از ۱۵ روز به صورت مداوم مصرف کرد.
در صورت مصرف داروهای سیکلوسپورین, دیگوکسین, تئوفیلین, کاربامازپین, فنی توئین, قرص‌های ضدبارداری, داروهای ضدافسردگی, داروهای ضدمیگرن گل راعی را به دلیل احتمال تداخل دارویی مصرف نکنید.

مطالب مرتبط

نظر خود را در رابطه با این مطلب بیان کنید