خواص گیاه دارویی پونه

خواص گیاه دارویی پونه

در این مطلب از سایت مای هربال به شرح خواص گیاه دارویی پونه می پردازم با من همراه باشید.

پونه با نام علمی  Mentha pulegium گیاهی از خانواده نعناعیان بشمار می رود این گیاه در فصل گرما می‌روید, اما سایه روشن را بهتر می‌تواند تحمل کند. نام های دیگر این گیاه دارویی مفید عبارتند از گیاه پشه , سبزی پودینگ , نعناع آمریکایی .

ترکیب اصلی در گیاه دارویی پونه شامل اسانس روغنی فرار (روغن منتول) , مقداری تانن , مواد رزینی است  همچنین ویتامین های A , B , C  و کلسیم نیز به مقدار زیادی در این گیاه موجود است.

گیاه دارویی پونه دارای طبیعت گرم و خشک است که به شکل دم کرده , شربت نیز قایل استفاده می باشد در صورتیکه علاقمند به آگاهی از خواص گیاه دارویی پونه دارید با ادامه مطلب همراه باشید.

 

خواص درمانی گیاه پونه

 

خواص درمانی گیاه پونه با توجه به اینکه دارای ویتامین های مختلف اعم از A,B,C و کلسیم است بیشمار است و در درمان و تسکین بیماری های نظیر آسم , اعصاب , پوست و … مفید است.

همانطور که ابتدای مطلب اشاره شد می توان این گیاه را به صورت دم کرده استفاده کرد کافیست ۳ گرم از پونه را در ۱۰۰ سی سی آبجوش بریزید و به مدت ۱۰ دقیقه بگذارید تا دم بکشد از خواص درمانی گیاه پونه به شکل دم کرده می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • درمان اسهال
  • رفع عصبانیت
  • رفع سرفه های مداوم و آسم
  • تسکین درد قاعدگی های دردناک
  • همچنین دم کرده پونه خاصیت اشتها آوری نیز دارد.

خواص درمانی گیاه دارویی پونه

از دیگر خواص درمانی گیاه پونه می توان به درمان واریس اشاره کرد همچنین متعادل كننده و منظم كننده عادت ماهانه در خانم ها است و  برای بیماری استسقاء (بیماری که آب در شکم جمع می شود و بیمار زیاد آب می نوشد.) نیز مفید است . اگر می خواهید لثه های خود را تقویت کنید می توانید با سوخته پونه مسواک کنید .

استشمام این گیاه برای افرادی که غش می کنند و برای تقویت قلب مفید است. بوییدن این گیاه برای افرادی که از تنگی نفس رنج می برند نیز مفید است. پونه هم چنین ضد سودا و ضد بلغم نیز است.

خواص درمانی گیاه پونه محدود به بوییدن و مصرفی خوراکی آن نمی شود شما می توانید از ضماد این گیاه برای رفع لکه های پوستی استفاده کنید فقط کافیست برگ تازه آن را له کنید و روی لکه های  موردنظر بگذارید.

برای درمان سوء هاضمه می توانید ۳ گرم برگ نعناع را همراه با ۴ گرم برگ آویشن و ۳ گرم برگ پونه در ۳۰۰ سی سی آب بجوشانید و بالای غذا میل کنید .

از دیگر فواید گیاه پونه می توان به دفع حشرات اشاره کرد برای این کار پونه را بکوبید اجازه دهید بوی آن در فضا پخش شود به این ترتیب حشرات از آن محل دور خواهند شد.

یکی از خواص درمانی گیاه پونه رفع کرم کدو است برای اینکار پونه را همراه با عسل و کمی نمک مخلوط کنید و قبل از غذا استفاده کنید.

برای درمان ورم بوجود آمده در اثر سرمازدگی میتوانید پونه را با کنجد مخلوط و روی ورم بزنید.

دیگر خواص درمانی گیاه پونه

 

دیگر خواص درمانی گیاه پونه عبارتند از

  • تسکین درد مفاصل حاصل از نقرس با استفاده از ضماد این گیاه به مدت ۲ ساعت که روی مفاصل گذاشته شود.
  • استفاده از پونه به شکل روغن از چین و چروک صورت نیز جلوگیری می کند همچنین برای برطرف کردن خارش و سیاهی پوست نیز کاربرد دارد.
  • تسکین درد سیاتیک نیز با استفاده از ضماد پونه یکی دیگر از خواص دارویی و درمانی آن بشمار میرود.

نکات مصرف گیاه دارویی پونه

خوردن زیاد گیاه دارویی پونه برای معده خوب نیست بنابراین نباید در مصرف آن زیاده روی کرد. هم چنین مصرف این گیاه به خانم های باردار توصیه نمی شود چون باعث سقط جنین می شود.

 

مطالب مرتبط

نظر خود را در رابطه با این مطلب بیان کنید