خواص میوه کاکتوس

خواص میوه کاکتوس

کاکتوس میوه ای بیضی شکل به رنگ قرمز بنفش است و به دلیل خارهای ریز که سطح میوه را پوشانده در ایران به آن گلابی خاردار یا انجیر کاکتوس گفته می شود این میوه با اشکال و طعمهای مختلف وجود دارد و یکی از عجایب دنیای زمینی است .

در این مطلب خواص میوه کاکتوس را برای کاربران عزیز آورده ام . گوشت این میوه شیرین و آبدار است و داخل آن دانه های سیاه رنگ پراکنده است در زمان مصرف این میوه لازم است پوست زبر آن را جدا کنید در صورت مصرف این میوه با پوست ممکن است مشکلاتی در گلو , معده و مری ایجاد کند.

خواص میوه کاکتوس همانند دیگر نعمت های پروردگار شگفت آور است این میوه در مناطق بیابانی و خشک پرورش می یابد و به همین دلیل منبع غنی از آنتی اکسیدان است و همانطور که می دانید آنتی اکسیدان در جلوگیری از ابتلا به سرطان و پیری موثر است بنابراین یکی از خواص میوه کاکتوس پیشگیری از سرطان است .

وجود آنتی اکسیدان باعث تقویت سیستم دفاعی بدن نیز می شود بنابراین بدن را در برابر عفونت ها مقاوم می کند .

این میوه علاوه بر اینکه سرشار از انتی اکسیدان است غنی از فیبر نیز است که باعث مهار گرسنگی می شود بنابراین میوه مناسبی برای رژیم غذایی محسوب می شود.

در سلامت قلب و کاهش کلسترول بد خون موثر و مفید است .

از دیگر خواص میوه کاکتوس تقویت دستگاه گوارش است و خاصیت رونده دارد.

در درمان بیماری کبد نیز موثر است که بهتر است با نظر پزشک مصرف شود.

در درمان تب بالا و هپاتیت موثر است و به گردش خون بهتر کمک می کند که به این ترتیب باعث التیام زخم ها می شود.

میوه کاکتوس از عفونت های کلیوی نیز جلوگیری می کند.

علاوه بر خواص ذکر شده از این میوه که برای بدن مفید است به دلیل اینکه دارای ویتامین E نیز است و میزان آنتی اکسیدان موجود در ان ۳ برابر دیگر روغن های گیاهی است بنابراین برای مبارزه با پیری پوست بسیار مفید خواهد بود.

مصرف این میوه به صورت پخته طعمی مشابه مارچوبه یا فلفل سبز دلمه ای دارد.

 

خواص درمانی میوه کاکتوس

انواع میوه کاکتوس و خواص آن

به صورت کلی ۳ نوع از میوه کاکتوس خوراکی به نامهای سان پدرو (Sanpedro) , هودیا (Hoodia) و اوپنتیا (Opuntia) وجود دارد که هرکدام دارای خواص درمانی مفیدی برای بدن است.

سان پدرو از ارزش دارویی بالایی برخوردار است آب این میوه در جلوگیری از سوزش مثانه و کلیه جلوگیری می کند هم چنین در درمان تب بالا و هپاتیت نیز موثر است .

هودیا نوع دیگری از میوه کاکتوس است که اغلب در آفریقای جنوبی رشد می کند و در درمان چاقی مفرط موثر است در صورتیکه می خواهید لاغر شوید و مبتلا به چاقی مفرط هستید می توانید این میوه را مصرف کنید و از خواص ان بهره مند شوید.

 

اوپنتیا نیز سومین نوع میوه کاکتوس است و سرشار از ماده ای به نام فلاوانوئیدز که خاصیت آنتی اکسیدان دارد و در سم زدایی موثر است و هم چنین در پیشگیری از سرطان و پیری مفید است.

خواص میوه کاکتوس در دیابت

خواص میوه کاکتوس در تنظیم قند خون برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ تاثیر بسزایی دارد. بنابر اظهار دکتر سید محمود فرش پور رضایی, عضو هیئت علمی سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی و موسسه تحقیقات و سرم سازی رازی میوه کاکتوس خوراکی, گیاهی است که در کشورهای آمریکای مرکزی, اروپا, خاورمیانه, هند, آفریقای شمالی و استرالیا پر طرفدار است .برگ‌های میوه کاکتوس سرشار از مواد بتاکاروتن, ویتامین‌های گروه B, ویتامین C و کلسیم است و خواص این میوه در سلامت بدن نقش بسزایی دارد.

دکتر رضایی در تشریح جزئیات پژوهش خود اظهار داشت: میوه این گیاه به دفعات مختلف به طور روزانه تا مدت ۲ ماه به موش خورانده شد, البته پیش از شروع مصرف میوه کاکتوس, این موش‌ها به دیابت مبتلا شده و قند خون آن‌ها اندازه گیری شده بود. پس از ۲ ماه مصرف میوه کاکتوس, دوباره قند خون این موش‌ها اندازه گیری شد که نتایج نشان داد میوه گیاه کاکتوس اثر ضددیابتی دارد و در تنظیم قند خون موثر است.

لازم به ذکر است بزرگترین کشور صادر کننده میوه کاکتوس مراکش است و سوریه و لبنان نیز این میوه را پرورش می دهند.

مطالب مرتبط

نظر خود را در رابطه با این مطلب بیان کنید