خواص موز

خواص درمانی موز

موز یکی از انواع میوه هایی که دارای خواص درمانی بسیار می باشد در ابتدای مطلب تاریخچه ای کوتاه از این میوه را مطالعه خواهید کرد و سپس به شرح خواص درمانی موز پرداخته می شود.

این میوه  بومی مناطق حاره ای جنوب شرق آسیا ، شبه جزایرمالزی و استرالیا است و از هزاران سال قبل در هندوستان کشت می شده است و در حال حاضر در مناطق گرمسیری که رطوبت مطلوبی را دارند کاشته می شود.

موز گیاهی است بلند و محکم که به همین دلیل اشتباهی به آن درخت می گویند در صورتی که گیاهی است شبیه درختچه دارای شاخه هایی که پس از میوه دادن خشک می شوند. از  کشورهایی که بزرگترین تولید کننده این میوه هستند می توان  هند، چین، اوگاندا، فیلیپین و اکوادور را نام برد. کشورهای اکوادور، کاستاریکا، کلمبیا و فیلیپین نیز بزرگترین صادرکنندگان موز در جهان هستند.

جالب است بدانید که در کشورهای استوایی معمولا موز را می پزند و با برنج و لوبیا مصرف می کنند.

خواص درمانی موز

همانطور که در ابتدای مطلب اشاره شد خواص درمانی موز به دلیل داشتن مواد مغذی و فیبر بسیار است . این میوه حاوی تریپتوفان است که این ماده در گوشت و بوقلمون نیز وجود دارد و باعث بهبود خلق و خو در افراد می شود هم چنین در بهبود علائم افسردگی نیز نقش موثری دارد به همین دلیل خواص موز در بهبود افسردگی نقش مهمی ایفا می کند محققان معتقد هستند که جوشاندن پوست موز و یا انداختن آن در آب میوه گیری و نوشیدن آب پوست موز در کاهش افسردگی موثر خواهد بود.

خواص درمانی موز برای یبوست

موز به دلیل داشتن فیبر از ابتلا به یبوست جلوگیری می کند با قرار دادن موز در رژیم غذایی خود به هضم غذا کمک خواهید کرد همچنین باعث بازگشت عملکرد روده ای به حالت طبیعی می شود.

خواص مفید موز

خواص موز و افزایش قدرت مغز

موز به دلیل دارا بودن ویتامین B و پتاسیم برای قلب و کلیه و سایر ارگانهای بدن لازم و ضروری است . با توجه به اینکه پتاسیم در تقویت حافظه موثر است کمبود ان در بدن نیز منجر به آسیب های مغزی می شود . بر اساس گزارشات و آزمایش های انجام شده محققان به این نتیجه رسیده اند که با مصرف مکملهای پتاسیم در ۲۰ روز سطح رادیکالهای آزاد مضر را کاهش می دهد و مانع آسیب های اکسداتیو نیز می شود که این آسیب ها باعث کاهش عملکرد مغز می شود بنابراین خواص موز در افزایش قدرت مغز و کاهش آسیب های مغز تاثیر دارد.

دیگر خواص درمانی موز

موز دارای  پنج نوع ویتامین ب است که عبارتند از تیامین، ریبوفلاوین، نیاسین، پیریدوکسین و فولات  با توجه به اینکه ویتامین ب نقش موثری در بهبود عملکرد سیستم عصبی دارد و همانطور که در مطالب فوق نیز اشاره شد به بهبود عملکرد قلب و عضلات نیز کمک می کند. از دیگر خواص درمانی موز به دلیل داشتن پتاسیم کنترل فشار خون ، کاهش استرس و رشد و تقویت سلامت استخوان ها است.

موز به دلیل داشتن ویتامین B6 تاثیر مثبتی بر سطح گلوکز خون دارد و به کم کردن علائم قبل از قاعدگی کمک می کند از دیگر خواص درمانی موز کاهش درد داخل شکم و کمر است هم چنین اختلالات روحی عصبی را نیز تنظیم می کندو برای پایین آوردن کلسترول نیز مناسب است.

با توجه به اینکه خواص درمانی موز بسیار است و در کاهش وزن ، دیابت و … موثر است در مطلب بعدی به ادامه خواص این میوه پرخاصیت پرداخته می شود.

مطالب مرتبط

نظر خود را در رابطه با این مطلب بیان کنید