خواص روغن گل سرخ

خواص روغن گل سرخ

روغن گل سرخ یکی از فراورده های این گل زیباست که دارای خواص بی‌شماری است. در مطالب قبلی درباره گل سرخ و فواید آن صحبت کردیم در این مطلب می خواهیم از خواص روغن گل سرخ بگوییم با ما همراه باشید.

روغن گل سرخ (گل رز) از بخار دادن گلبرگ‌های تازه به دست می‌آید که حاوی ترکیبات بسیاری اعم از سیترونلول, سیترال, کارون, استات سیترونلیل, اتانول, فارنسول, متیل اُژنول, نرول, نوتانول و … است.

از جمله خواص روغن گل سرخ می توان به خاصیت نشاط ‌آوری, ضدتب, ضدعفونت, ضد اسپاسم, ضد ویروسی, مسهل صفرا, ضد یبوست و … اشاره کرد.

روغن این گل زیبا باعث تقویت لثه‌ها, ریشه موها, پوست, عضلات, روده‌ها, رگ‌های خونی می شود و در جلوگیری از ریزش مو و از بین رفتن دندان‌ها موثر خواهد بود.

از دیگر خواص این روغن کاهش گرفتگی سیستم تنفسی, روده‌ها و سایر اعضای بدن است که بطور معجزه آسا عمل میکند. علاوه بر آن برای درمان کشیدگی عضلانی و درد شکم نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

علاوه بر آن اشتهاآور است ,  شکم را روان می‌کند, التهابات جسمی را کاهش می‌دهد , باعث عملکرد بهتر بدن می شود و از ایجاد عفونت در بدن جلوگیری می کند.

از آنجاییکه سلامت کبد در بهبود عملکرد آن موثر است. روغن گل سرخ باعث تقویت کبد و عملکرد صحیح آن می‌شود همچنین از عفونی شدن آن جلوگیری می‌کند.

از دیگر خواص روغن گل سرخ محافظت در برابر ویروس‌ها است. روغن گل رز در برابر عفونت‌های ویروسی از شما محافظت خواهد کرد.

با توجه به اینکه این روغن در کاهش التهابات و تب موثرو مفید است برای بیمارانی که دچار تب بالا هستند توصیه می شود.

علاوه بر خواص ذکر شده روغن گل‌ سرخ باعث افزایش و تقویت حس خوددوستی, اعتماد به نفس, امید و قدرت روحی روانی نیز می‌شود و به این ترتیب با  افسردگی مقابله می‌کند. از آنجاییکه این روغن به زندگی امید می‌دهد در رایحه درمانی زیاد استفاده می‌شود تا القا کننده افکار مثبت و احساسات خوشایند باشد.

اگر به دنبال دارویی برای رفع یبوست هستید خوب است بدانید در هیچ جای دنیا دارویی موثرتر از روغن گل سرخ برای رفع یبوست نیست. این روغن بدون عوارض و خطراتی , روی روده‌ها اثر مثبت می‌گذارد.

تقویت اعصاب یکی دیگر از خواص روغن گل سرخ است و مثل دارویی بسیار قوی اعصاب را آرام می‌کند علاوه بر آن اختلالات ناشی از افزایش سن را کاهش می‌دهد.

 

تقویت کننده پوست

تقویت ریشه مو و پوست را نیز می توان در زمره خواص روغن گل رز دانست همچنین باعث کمرنگ شدن لکه‌های مربوط به جوش, آکنه و زخم‌ها نیز می شود.  روغن گل رز برای اولین بار در قرن دهم تقطیر شد. از این روغن به صورت غلیظ و مخلوط شده با روغن‌های دیگری مانند بادام, هسته انگور و… استفاده می‌شود. یکی از شکل های مصرف این روغن به صورت موضعی است. استنشاق بخار آن, احساس خوشحالی و امید در فرد به وجود می‌آورد. رگ‌های خونی کوچک را منقبض می‌کند و برای متوقف کردن جریان خون, روی زخم‌ها یا بریدگی‌ها مالیده می‌شود. کمپرس با آب سرد یا ولرم حاوی روغن گل سرخ, دردهای مزمن از جمله گرفتگی عضله به علت قاعدگی یا سردرد را نیز تسکین می‌دهد.

 

دیگر خواص روغن گل سرخ

با توجه به خواص روغن گل سرخ که ذکر شد خوب است بدانید این روغن باعث تولید منظم هورمون‌های بدن می‌شود و آنها را متعادل نگه می‌دارد. همچنین از جمله بهترین روغن‌ها برای افزایش درخشندگی پوست و جوانی محسوب می شود. به درمان سردرد کمک می‌کند و در درمان آسم, کم‌آبی بدن و برخی عفونت‌های خاص دیگر نیز موثر است.

 

مطالب مرتبط

نظر خود را در رابطه با این مطلب بیان کنید