خواص درمانی انگور

خواص دارویی انگور

در این مطلب قصد دارم شما را با خواص درمانی انگور میوه شیرین و مقوی آشنا کنم انگور یکی از میوه هایی است که در رنگ ها و اندازه های مختلف با نام های یاقوتی ، عسگری و … وجود دارد این میوه بر طبق طب قدیم ایران گرم و تر است.

درخت این میوه مو نامیده میشود درختچه ای است بالا رونده که از دیوار و درختان مجاور بالا می رود . ساقه آن گره دار و دارای برگهای متناوب است . برگهای میوه انگور دارای پنج لوب دندانه دار و برنگ سبز تیره می باشد . گلهای این میوه کوچک ، مجتمع و بصورت خوشه ظاهر می شود.

انگور میوه ای است که هسته ، برگ ، آب ، پوست و غوره آن نیز مفید است و دارای خواص زیادی است .

از خواص درمانی انگور می توان به متعادل کردن اخلاط بدن ، تصفیه خون ، برطرف کردن یبوست ، درمان ورم معده و روده ، درمان سل ریوی و سیاه سرفه اشاره کرد. از خواص دیگر این میوه مقوی عبارتند از

  • درمان اسهال خونی
  • درمان نقرس
  • تمیز کردن سینه و ریه
  • پاک کننده سنگ های صفراوی و مسمومیت های مزمن

تقویت و طراوت پوست از دیگر خواص درمانی انگور است برای این کار کافیست آب انگور را با پنبه روی پوست خود بمالید و بعد از ۱۰ دقیقه با آب نیمه گرم حاوی کمی جوش شیرین پوست خود را بشویید. در کنار خواص درمانی انگور مصرف زیاد آب انگور باعث ایجاد سنگ کلیه می شود .

علاوه بر خواص درمانی میوه انگور روغن هسته این میوه نیز دارای خاصیت هایی است گرم کننده بدن است هم چنین برای نقاشی و تهیه صابون از ان استفاده می شود و علاوه بر این موارد ضدیبوست هم است .

خواص درمانی هسته انگور

یکی دیگر از قسمت های میوه انگور هسته آن است که دارای خواص طبی مفیدی است هسته این مویه از نظر طب قدیم سرد و خشک است و به دلیل داشتن تانن قابض است ، اسهال را برطرف می کند ، ترشح ادرار و اسپرم را کم می کند در کنار خواص طبی که دارد لازم است بدانید هسته انگور برای افرادی که مثانه و کلیه ضعیف دارند مضر است و مصرف آن توصیه نمی شود.

خواص پوست انگور

پوست انگور نیز علاوه بر هسته و میوه دارای خواصی است خشک شده ی آن را برای درمان زخم ها استفاده می کنند و به دلیل اینکه پوست انگور دیر هضم می شود بهتر است افرادی که معده ضعیف دارند در زمان مصرف پوست آن را بیرون آورند که موجب دل درد و نفخ معده می شود.
خواص درمانی غوره
علاوه بر خواص درمانی انگور غوره نیز از خواص زیادی برخوردار است که با نام انگلیسی Un-ripe grape از نظر طب قدیم ایران سرد و قابض است از خواص درمانی غوره می توان به موارد زیر اشاره کرد .
درمان ورم مخاط دهان و نرمی لثه ها
درمان چاقی مفرط

بیماری اسکوربوت که به دلیل کمبود ویتامین C در بدن می باشد با آب غوره درمان می شود .
آب غوره به دلیل داشتن تارتارات پتاسیم برای درمان سیاتیک و رماتیسم حاد بسیار مفید است.

از دیگر خواص درمانی آب غوره می توان دفع زردی ، دفع حرارت و صفرای بدن ، ضدعفونی روده ، تقویت کننده کبد را نام برد . هم چنین قرقره آن برای برطرف کردن ورم گلو نیز مفید است.

در صورتیکه از کمر درد و پا درد رنج می برید می توانید آب غوره مصرف کنید می توانید به مدت ۱۰ روز آش آب غوره مصرف کنید تا کمرد درو و پا درد شما درمان شود و توصیه می شود از مصرف غذاهای سنگین در این مدت پرهیز کنید. برای درمان رماتیسم و سیاتیک نیز می توانید از ترشی غوره استفاده نمایید .

خواص طبی برگ مو

در انتهای مطلب به خواص درمانی و طبی برگ مو می پردازیم که عبارتند از

برطرف کننده اسهال خونی که به صورت دم کرده استفاده می شود.

مفید برای خونریزی ها

در رفع نقرس و زردی مفید است

برطرف کردن استفراغ

برطرف کردن سرمازدگی دست و پا که باید در جوشانده برگ مو به مدت ۱۰ دقیقه گذاشته شود

دم کرده برگ مو در درمان نقرس مفید است

برای شستشوی چشم مفید است

برای درست کردن دم کرده برگ مو کافیست ۱۵ تا ۲۰ عدد برگ را در ۱ لیتر اب جوش بریزید و اجازه دهید ۱۰ دقیقه بماند

مطالب مرتبط

نظر خود را در رابطه با این مطلب بیان کنید