خواص به‌ لیمو

خواص به لیمو

به لیمو با نام علمی Lippia citriodora یکی از گیاهان دارویی معطر است که بوی خوش لیمو را دارد. درختچه آن  ۱,۵ تا ۲ متر است که گاهی بیشتر هم می شود این گیاه دارای برگ های ساده سرنیزه ای به طول ۷ تا ۱۰ سانتی متر با قاعده گره ای و عموما بصورت دسته های سه تایی در هر گره است.

برگ های این گیاه دارای خواص دارویی است که در اواخر تابستان جمع اوری می شوند.

در این مطلب شما را با خواص به لیمو آشنا خواهیم کرد امیدوارم این مطلب مورد توجه قرار بگیرد ما  را از نظرات خود آگاه نمایید.

گیاه دارویی به لیمو بومی آمریکای جنوبی است که رویش آن به طور طبیعی در کشورهای  آرژانتین, شیلی و پرو نیز گزارش شده است و از آن جا به سایر نقاط جهان از جمله ایران آمده و کشت می‌شود.

این گیاه در ایران در استان های شمالی و باغ ها کشت می شود. برای آگاهی از خواص به لیمو با مای هربال همراه باشید.

خواص گیاه دارویی به لیمو

همانطور که در ابتدای مطلب اشاره شد برگ های به لیمو دارای خواص دارویی است پودر برگ این گیاه به رنگ سبز مات و دارای بوی معطر است که طعمی تند و کمی تلخ دارد.

این گیاه حاوی مواداسیدسیتریک, کلسیم, منیزیم, ویتامین C, بیوفلاونوئید, پکتین, و لیمونن است که با عفونت مبارزه میکند.

درمان سوء هاضمه, نفخ, سردردهای یک طرفه, دردهای عصبی, سرگیجه و علائم سرماخوردگی از جمله خواص گیاه دارویی به لیمو بشمار می رود علاوه بر آن در تقویت حافظه و ایجاد آرامش نیز تاثیر بسزایی خواهد داشت. از به لیمو بعنوان ادویه نیز استفاده می شود.

اسانس این گیاه دارای خواص باکتری کش و حشره کش است و در صنعت عطرسازی نیز کاربرد دارد.

خواص گیاه دارویی به لیمو

از دیگر خواص به لیمو تقویت معده می باشد که یکی از بهترین داروها محسوب می شود به همین منظور بهتر است همیشه به صورت دم کرده مانند چای مصرف شود.

این گیاه دارویی هم چنین دارای خاصیت آرامبخشی است و در دفع حشرات نیز موثر است.

کمک به دستگاه گوارش یکی دیگر از خواص به لیمو بشمار می رود به این صورت که  هضم غذا را اسان می کند و ناراحتی های معده اعم از نفخ و گاز معده را از بین می برد.

اگر از مشکل بی خوابی رنج می برید کافیست دمنوش به لیمو را بنوشید که اثر ملایمی خواهد داشت و در رفع بی خوابی موثر خواهد بود گیاه دارویی به لیمو در تقویت اعصاب موثر است و با افسردگی مقابله می کند. یکی از مهمترین خواص به لیمو نیز آرامبخشی و ضد اسپاسم بودن آن است.

خواص برگ به لیمو عبارتند از : تب بر, ضد نفخ, مسکن, ضد اسپاسم, ضد خستگی بدن, آرام بخش و تقویت اعصاب, تقویت معده , رفع درد شکم , برطرف کردن دل پیچه , کاهش نفخ , درمان سوء هاضمه , ضد تشنج, رفع دردهای عصبی, پایین آورنده تب و درمان سرماخوردگی و آسم

موارد منع مصرف گیاه دارویی به لیمو

گیاه دارویی به لیمو در برخی از موارد منع مصرف دراد که عبارتند از :

افرادی که دچار نارسایی کلیوی هستند و خانم های باردار و شیرده باید از مصرف زیاد آن اجتناب نمایند.

استفاده موضعی این گیاه دارویی ممکن است باعث بروز حساسیت پوستی در فرد شود.

برای نگهداری برگ و اسانس به لیمو باید دور از نور, در جای خنک و سربسته نگهداری شود.

 

مطالب مرتبط

نظر خود را در رابطه با این مطلب بیان کنید