جوشانده پوست انار

جوشانده پوست انار

انار میوه ای است که علاوه بر دانه هایش پوست آن نیز از خواص درمانی برخوردار است طبیعت پوست انار سرد و خشک است و دارای ترکیبات شیمیایی تانن و اسید های آلی است.

برای بهره مندی از خواص آن می توانید جوشانده پوست انار را در رژیم غذایی خود قرار دهید تا سلامتی و تندرستی را به خود هدیه دهید.

جوشانده پوست انار قابض و مقوی است و برای درمان اسهال ساده یا اسهال ناشی از مسمومیت و اسهال خونی مفید است همچنین نوشیدن آب جوشانده آن برای کنترل سلسله البول مفید است .

 • قند ادرار را کم و باعث تصفیه خون می شود. علاوه بر آن از خونریزی ها مخصوصا خونریزی رحم جلوگیری می کند.
 • مزمزه با آب جوشانده پوست انار باعث تقویت لثه می شود و از خونریزى بعد از کشیدن دندان نیز جلوگیرى مى ‏کند.
 • بری بندآوردن خونریزی گلو می توانید آب جوشانده را با گلنار ساییده مخلوط کنید و روزى ۶ بار قرقره کنید.
 • نشستن در آب جوشانده پوست انار براى قطع کردن سیلان مفرط, ترشحات عادت ماهیانه و همچنین در مواردى که مقعد بیرون آمده باشد و درمان بواسیر مفید و موثر است.
 • برای برطرف کردن زخم و آفت دهان پوست انار را بجوشانید و روزی چند مرتبه با آن دهان شویی کنید تا از خواص آن بهره مند شوید.

طرزتهیه جوشانده پوست انار

برای درست کردن جوشانده پوست انار کافیست ۱ قاشق غذاخوری پودر پوست انار را که معادل پوست یک انار متوسط (خشک یا تازه) که قطعه قطعه شده باشد را همراه با ۳ لیوان آب روی حرارت کم بگذارید تا بجوشد  تا حدی که  ۱ لیوان بماند حالا جوشانده را  صاف کرده و استفاده کنید. از این محلول می توان برای مصارف خوراکی, غرغره, دهانشویه, قطور و … استفاده کرد.

در زمان مصرف این محلول لازم است به نکات زیر توجه کنید که عبارتند از :

 • برای کودکان, به تناسب سن و وزن باید مقدار کمتری مصرف شود.
 • افرادی که دچار اسهال و استفراغ شده اند و معده تحریک پذیری دارند باید محلول را کم کم میل کنند. در موارد شدید, می توان هر یک ربع ساعت, ۱ قاشق غذاخوری میل کرد.
 • در صورت تمایل می توانید از کمی عسل برای شیرین کردن محلول استفاده کنید.
 • در استفاده خوراکی جوشانده پوست انار می توانید آن را یک جا یا در طول روز مصرف کنید که لازم است به صورت نیم گرم استفاده شود.

نکته ای که برای نگهداری محلول باید به آن دقت کنید اینست که جوشانده را نباید در یخچال بگذارید در صورت سرد شدن, برای استفاده دوباره , بهتر است محلول را کمی گرم کنید.

بهتر است محلول در همان روز مصرف شود و برای روز بعد, مجددا جوشانده را آماده و به صورت تازه مصرف نمایید.

در زمان مصرف جوشانده پوست انار احساس جمع شدگی دهان و دندان ها طبیعی است.

در صورتیکه بعد از مصرف محلول دچار یبوست شدید نگران نباشید چراکه با قطع مصرف  مشکل حل می شود. در صورتیکه یبوست ناشی از مصرف جوشانده بعد از قطع آن برطرف نشد می توانید از ملین های ساده استفاده کنید.

اگر می خواهید از جوشانده پوست انار برای نشستن و برطرف کردن ترشحات و مقعد استفاده کنید لازم است از دستور زیر برای تهیه آن استفاده نمایید.

۳ تا ۵ قاشق غذاخوری پودر پوست انار یا معادل پوست سه انار متوسط (خشک یا تازه) که قطعه قطعه شده است را در ۱  قابلمه آب بریزید و  روی شعله کم بگذارید و تا نیم ساعت بجوشانید.بعد محلول را صاف کرده داخل لگن بریزید نکته ای که باید به آن توجه کنید اینست که محلول زیاد گرم نباشد تا اثر درمانی آن کاسته نشود. در طول روز ۲ الی ۳ بار به مدت ۲۰ دقیقه تا نیم ساعت در آن بنشینید.

اضافه کردن ۱ الی ۲  لیوان سرکه (از هر نوعش) اثربخشی این محلول را افزایش می دهد.

نکات مصرف پوست انار

 • پوست انارهای مختلف, تفاوت زیادی در اثرات درمانی آن نخواهد داشت.
 • در صورتیکه پوست انار کاملا خشک شود و در جای خشک و خنک نگهداری شود ۱ الی ۲ سال قابل استفاده می باشد.
 • برای خشک کردن پوست انار بهتر است آن را در سایه بگذارید.

مضرات جوشانده پوست انار

با توجه به خواص درمانی انار و پوست آن لازم است برخی از افراد از این میوه استفاده نکنند تا دچارعوارض آن نشوند .

افرادی که سرد مزاج هستند نباید در خوردن انار زیاده روی کنند زیرا معده را سست می کند و باعث ایجاد نفخ می شود. بنابراین بهتر است افراد سرد مزاج این میوه را با زنجبیل بخورند.

جوشانده پوست درخت و پوست ریشه انار که برای رفع کرم بکار می‌رود ممکن است  باعث ایجاد سرگیجه و استفراغ شود بنابراین لازم است در خوردن جوشانده آن احتیاط کرد و باید تحت نظر متخصص و با مشورت مصرف شود..

افرادی که مبتلا به یبوست هستند با مصرف خوراکی پوست انار و فرآورده های آن مشکلشان تشدید می شود.

برخی از افراد عقیده دارند در زمان  مصرف خوراکی پوست انار و فرآورده های آن, از خوردن روغن کرچک خودداری شود زیرا ممکن است باعث ایجاد مسمومیت شود.

 

مطالب مرتبط

نظر خود را در رابطه با این مطلب بیان کنید

یک نظر برای جوشانده پوست انار

دی ۲۸, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
Stevmoobby

Achat De Clomid Pharmacies En Ligne Para Que Sirve Levitra 20 Mg Premarin Buy Cialis Amoxicillin Without Prescription